czwartek, 4 lutego 2010

Niebieska bluzeczka na szydełku na upalne dni

Dzisiaj dobra wiadomość dla wszystkich, co szydełka się nie boją - przedstawiam bluzeczkę własnego projektu wraz z dokładnym opisem wykonania :) Propozycja ta pozwala dobrać oczka według potrzeby, więc można idealnie dopasować ją do siebie (dodając odpowiednią ilość oczek można wykonać bluzkę praktycznie w każdym rozmiarze).  Jeśli umiesz zrobić łańcuszek, oczka ścisłe i słupki to dasz radę wydziergać tę oto propozycję na gorące letnie dni:

przód:
 

tył:zbliżenie wzoru łuków dolnej części:Moja bluzeczka to rozmiar 34/36, podane orientacyjnie wymiary i ilość włóczki dotyczy  tego rozmiaru, jednakże przerabiając większą ilością splotów dopasujecie bluzeczkę do pożądanego rozmiaru.

Materiały: ok. 300g włóczki (u mnie 100% bawełny), szydełko nr 4

Wykonanie: bluzeczka składa się z dwóch części. Najpierw przerabiamy w poprzek w jednej części  stanik, potem dorabiamy ramiączka i część dolną. 

Stanik: przerabiamy wzorem podstawowym. Nabieramy  42 oczka łańcuszka + 3 oczka zwrotne łańcuszka. Na wysokości 60 rzędów zakończyć. Część przekręcić 1 x (w 2. połowie tył będzie na wierzchu) i zszyć początek i koniec. Szew = środek tyłu, miejsce przekręcenia leży w środku przodu. (Na schemacie 1 linią przerywaną zaznaczone miejsce zszycia).

Wzór podstawowy: przerabiamy słupki w rzędach. Każdy rząd zacząć 3 oczkami. zwrotnymi zamiast 1 słupka i zakończyć 1 słupkiem w 3 oczku zwrotnym łańcuszka poprzedniego rzędu. Od 2 rzędu przerabiać słupki między słupkami poprzedniego rzędu, zwracać uwagę na stałą liczbę oczek.

Ramiączka: odliczywszy od środka 8 słupków brzegu przerabiać wzorem podstawowym bezpośrednio na części przedniej stanika w 3 słupkach, po ok. 30 cm zakończyć, przyszyć do części tylnej, pozostawić na wykrój pachy 8 słupków brzegu.

Część dolna: Liczba oczek początkowych podzielna przez 12 + 9. Przerabiać według schematu 2 bezpośrednio na dolnym brzegu góry . Kropki na dole schematu przedstawiają oczka ścisłe rzędu początkowego. Każdy rząd zacząć 3 lub 1 oczkiem zwrotnym łańcuszka zamiast 1 słupka lub 1 oczka ścisłego. W rzędach nieparzystych powtarzać motyw, zakończyć oczkiem za motywem, w rzędach parzystych zacząć oczkiem przed motywem i powtarzać motyw. Wzór zacząć 1 rzędem parzystym. Przerabiać 1x rzędy 1-4, powtarzać rzędy 3+4. Od 2 rzędu przerabiać słupki i oczka ścisłe zawsze wokół łuków z oczek łańcuszka poprzedniego rzędu.

  Zachęcam do uzbrojenia się w odrobinę cierpliwości i życzę udanego szydełkowania :)

P.S. Dziękuję za przesympatyczne komentarze i pozdrawiam Was gorąco :)


6 Comments:

vairatka said...

O proszę, telepacja chyba :) Właśnie szukałam jakiegoś nieskomplikowanego wzoru na letnią bluzeczkę i proszę :) Góra jest super, nie wiem tylko czy w takich ażurach jak u dołu nie będę się głupio czuła... Ale da się jakby co zrobić dół bardziej ...hm..."zakrytym" wzorem?
Pozdrawiam
Agata

dorota said...

Ty zdolniacho! Bluzeczka wdzięczna! Fikuśna góra :)
Mimo czytelnego kursu to nie dla mnie. Ja się nauczyłam na szydełku robić jedynie kwiatuszki i na tym się moja kariera szydełkowa zakończyła ;)
Pozdrowienia!

maj. said...

Jesteś nieludzko zdolna z tymi słupkami!!! Mimo, że teoretycznie potrafię, nie wiem, czy się odważę...

Paszczata said...

Dziękuję dziewczyny za miłe słowa :)

maj. - bluzka naprawdę nie jest trudna i szybko się robi, także odważyć się warto :D

dorota - zielona bluzka którą zaprezentowałam kilka postów wcześniej w gruncie rzeczy jest jeszcze łatwiejsza niż ta niebieska, postaram się przygotować kursik z wzorem na nią i jestem pewna że dasz radę :) Poczekaj cierpliwie na wzorek a zobaczysz sama :D

vairatka - wzorów jest całe mnóstwo, i większość można wykorzystać również i tutaj. Najprościej "zakrytą" zrobić oczkami ścisłymi lub wzorem podstawowym słupków wykorzystanym do stanika. Ciekawszy efekt uzyskasz używając innego koloru włóczki, a indywidualny wygląd przyszywając cekiny czy koraliki albo drobne aplikacje szydełkowe takie jak kwiatki.

Zapraszam do dalszego śledzenia, niedługo nowe propozycje wraz z opisami :)

fussia said...

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie sądziłam, że takie cuda da się na szydełku wyczarować. Może jak już scrapbooking mi się znudzi to sama spróbuję :) Narazie mam w planach opanować produkcję szydełkowych kwiatków :) Na początek wystarczy

Anonimowy said...

świetna!