środa, 24 marca 2010

John Constable - "Wóz z sianem"

John Constable - angielski pejzażysta tworzący w epoce romantyzmu. Najchętniej przenosił na płótno wiejskie widoki ze swych rodzinnych stron, przyrodę w swym gwałtownym i chaotycznym wydaniu, taką, jaką była w rzeczywistości - dynamiczną, przypadkową. Zachwytu taką właśnie naturą nie podzielali jego rodacy, przynajmniej  z początku. Kiedy ukończył obraz "Wóz na siano" przedstawiający okolice Flatford Mill, młyna będącego własnością jego ojca, położonego nad rzeką Stour w hrabstwie Suffolk, i wystawił go w roku 1821 w Royal Academy, pejzaż nie znalazł nabywcy. Dopiero zachwyt Francuzów przyniósł mu uznanie - Constable dostał za swoje dzieło złoty medal i status malarskiej megagwiazdy. Stał się inspiracją dla nowego pokolenia artystów, m.in. Eugene Delacroix.



Z ciekawostek - widoczny na obrazie budynek to istniejący do dziś dom sąsiada Constable'a - Willy'ego Lotta. Oryginalne dzieło można podziwiać od 1886 roku w National Gallery w Londynie. Obraz to olej na płótnie o wymiarach 130,5 na 185,5.

W moim wydaniu oczywiście przerobiony na haft gobelinowy - kanwa 40 oczek na 10cm,wyszywany  muliną, wymiary - 50 x 70 cm, oprawiony w zakładzie ramiarskim:



Wszystkich odwiedzających pozdrawiam, komentującym dziękuję za miłe słowa, buziaki :*




Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C3%B3z_z_sianem_%28obraz_Johna_Constable%27a%29
http://cudaswiata.wordpress.com/2009/07/03/john-constable-woz-z-sianem/

2 Comments:

Dorota said...

Pewnie się powtarzam, ale po prostu muszę napisać to znów - PODZIWIAM!
Dużo masz jeszcze dzieł w zanadrzu? ;)

Paszczata said...

coś się jeszcze znajdzie ;)